H AEK στους «16» με τρίποντη βόμβα Σάκοτα

Θύμισε «βασίλισσα»! Δύσκολη νίκη, αλλά πανηγυρική πρόκριση πήρε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε της Μπαϊρόιτ με 83-81 στο «Νίκος Γκάλης», τη στιγμή που η νίκη της Στρασμπούρ κόντρα στην Μπάνβιτ (63-80) και αυτή της Βενέτσια κόντρα στην Εστουδιάντες (92-91) τής χάρισαν την πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τον ρυθμό τους στο φινάλε, καθώς γνώριζαν ότι μονόδρομος για την πρόκριση αποτελούσε η νίκη τους, καθώς βρίσκονταν πίσω στο σκορ μέχρι την τελευταία περίοδο.

Τελικά, με οδηγό το πάθος τους κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα και διά χειρός Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος 6,9” πριν από τη λήξη ευστόχησε σε τρίποντο, να πάρουν τη νίκη. Ομως το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν πήρε φωτιά σε αυτό το τρίποντο, αλλά μερικά λεπτά αργότερα, όταν άπαντες έμαθαν ότι η Βενέτσια νίκησε την Εστουδιάντες και χάρισε στην ΑΕΚ την τρίτη θέση του τρίτου ομίλου.

Σήμερα (19.30, Νovasports 1), ο Αρης που ήδη έχει αποκλειστεί υποδέχεται την Οστάνδη, ενώ παράλληλα δεν έχει βρει ακόμα λύση για τα διοικητικά του προβλήματα.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς 11 (1), Γκριν 5, Χάρις 23 (1), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 20 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9.
Μπαϊρόιτ (Ραούλ Κόρνερ): Ρόμπινσον 2, Κοξ 2, Λίνχαρτ 11, Ντόρεθ 3 (1), Σέιφερθ 12, Βατσάλσκι 4, Αμάιζε 7, Μπρουκς 14 (3), Γιορκ 18 (4), Μάρεϊ 8.