Moto GP: Πρώτη σούζα ο Ντοβιτσιόζο

Νικητής στον πρώτο αγώνα της χρονιάς ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο. Το Moto GP ξεκίνησε από το Grand Prix του Κατάρ και από τον πρώτο κιόλας αγώνα οι συγκινήσεις ήταν μεγάλες και ο ανταγωνισμός σκληρός. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ιταλός αναβάτης της Ducati, ο οποίος κέρδισε στο νήμα τον Μαρκ Μάρκεθ, φτάνοντας στον τερματισμό 0,027 δευτερόλεπτα ταχύτερα από τον παγκόσμιο πρωταθλητή της Honda, παίρνοντας τελικά την καρό σημαία. Ο Ντοβιτσιόζο για ακόμα μια φορά ακολούθησε πανέξυπνη στρατηγική (αναμονής), πίεσε στο δεύτερο μισό και προσπέρασε μετά την τελευταία στροφή τον Μάρκεθ. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο γερόλυκος Βαλεντίνο Ρόσι, ο οποίος, παρά τα 39 του χρόνια, δείχνει πως περνάει ακόμη η μπογιά του. Η βαθμολογία των αναβατών: Ντοβιτσιόζο 25, Μάρκεθ 20, Ρόσι 16, Κράτσλοου 13, Πετρούσι 11, Βινιάλες 10, Πεντρόσα 9, Ζαρκό 8, Ιανόνε 7, Μίλερ 6. Ο δεύτερος αγώνας της σεζόν θα γίνει στις 8 Απριλίου στην Αργεντινή.