Άλωσε την Πυλαία

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία 84-75 και είναι φαβορί για την 8άδα του Τσάμπιονς Λιγκ

Από τον
Γιώργο Σηφάκη

Με την αύρα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, ως τροπαιούχος του θεσμού, η ΑΕΚ πέρασε σαν σίφουνας από την Πυλαία, νικώντας τον ΠΑΟΚ 84-75 και έδειξε ότι μόνο με τάσεις αυτοκτονίας μπορεί να χάσει στη ρεβάνς την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Η Ενωση, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση στα μισά της α’ περιόδου, κατάφερε να προηγηθεί με 24 πόντους διαφορά μόλις στο 8′ της αναμέτρησης (28-4), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +19 (11-30). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου παίρνοντας θάρρος από την εξέδρα, μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν την εικόνα του ματς. Το κατάφεραν με ένα εντυπωσιακό 21-7 στο 16′ (32-39) μειώνοντας στους επτά τη διαφορά και… χτυπώντας κυρίως από τη γραμμή των 6,75 μ..

Η Ενωση ισορρόπησε στη συνέχεια το ματς και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν κι άλλο, καταφέρνοντας να κρατήσει με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μια μικρή διαφορά ασφαλείας (45-36). Τεράστιο παιχνίδι για την ΑΕΚ έκανε ο Βινς Χάντερ που στα πρώτα 20 λεπτά έκανε double double (10 π., 10 ρ.). Στο β’ μέρος και πάλι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα καταφέρνοντας να ξεφύγουν στο σκορ (65-46) στο 30′ και τελικά να πάρουν εύκολη νίκη με σκορ πρόκρισης (84-75).

Τέλος, τον πρώτο του ευρωπαϊκό αγώνα σε νοκ άουτ φάση (αυτή των «16» του Basketball Champions League) θα δώσει απόψε (19.30 Novasports 1) ο Προμηθέας στο «Δημήτριος Τόφαλος» της Πάτρας, όπου θα υποδεχθεί την ισπανική Τενερίφη, νικήτρια της συγκεκριμένης διοργάνωσης και του Διηπειρωτικού Κυπέλλου το 2017.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 84-75.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 4, Γκάρετ 6, Χάτσερ 4, Τέπιτς 15 (2/3 τρίποντα), Ζάρας 3, Γκος 6 (1), Τζέφερσον 12, Κόνιαρης 18 (4), Μαργαρίτης 7 (1), Σχίζας, Τσόχλας.

ΑΕΚ: Χάντερ 20 , Τζέιμς, Λαρεντζάκης 4, Μωραΐτης, Σαντ-Ρος 14 (2), Γιαννόπουλος, Γκρίφιν 13 (1), Ματσιούλις 9 (3), Σάκοτα 16 (3), Θίοντορ 8, Τσαλμπούρης.