Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2021

Καυτά πιστόλια χωρίς «πιστολέρο»

Ο «πιστολέρο» Κώστας Μήτρογλου μπορεί να απουσίαζε, όμως τα «πιστόλια» του Ολυμπιακού, όπως φάνηκε στο χθεσινό παιχνίδι με τον Εργοτέλη στο Καραϊσκάκη, παραμένουν καυτά! Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης με 3-0 τους Κρητικούς, αύξησαν τη διαφορά στο +9 από τον ΠΑΟΚ που αγωνίζεται σήμερα, ενώ «έσπασαν» και το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι από το 1966, κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημα σε σεζόν (12 νίκες και μία ισοπαλία). Πάντως, στον πειραϊκό σύλλογο αγωνιούν για τον τραυματισμό του Γιάννη Μανιάτη, ο οποίος γύρισε τον αστράγαλό του κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Με το μυαλό στο παιχνίδι της 10ης Δεκεμβρίου κόντρα στην Αντερλεχτ ο Μίτσελ άφησε εκτός αποστολής τους Σιόβα, Χολέμπας, Σαλίνο και Φουστέρ, προκειμένου να τους ξεκουράσει. Ετσι, ο Ισπανός τεχνικός των Πειραιωτών έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αρκετό, όπως οι Τόρες (πρώτη φορά ως βασικός), Παπαδόπουλος, Εντινγκά και Ολαϊτάν. Ειδικά ο τελευταίος χρησιμοποιήθηκε στην κορυφή της επίθεσης, προσπαθώντας να καλύψει το κενό του τραυματία Μήτρογλου. Μάλιστα, από όμορφη συνεργασία του Νιγηριανού επιθετικού με τον Σαβιόλα και έξοχο αριστερό πλασέ του Κάμπελ άνοιξαν το σκορ οι Πειραιώτες στο 3ο λεπτό. Ο Ολαϊτάν χρίστηκε και σκόρερ με πλασέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2΄) έπειτα από ασίστ του Σάμαρη. Ο διεθνής μέσος δεν ξεκίνησε βασικός, όμως πέρασε ως αλλαγή στο 29ο λεπτό αντικαθιστώντας τον Μανιάτη που τραυματίστηκε. Σωστά ακυρώθηκε από τον Δημητρόπουλο στο 18ο λεπτό γκολ των Κρητικών, μια και ο Ρομάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι νταμπλούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τις ευκαιρίες για γκολ. Ομως, ό,τι δεν έκαναν ο Σαβιόλα στο 52΄ και ο Βάις στο 59΄ το έκανε στο 62΄ ο Ντομίνγκεζ με σουτ εκτός περιοχής, χαρίζοντας προβάδισμα τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Μίτσελ για περαιτέρω δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα. Εκτός του Ολαϊτάν, μάλιστα, ως σέντερ φορ χρησιμοποιήθηκαν τόσο ο Σαβιόλα όσο και ο Κάμπελ.

«Δοκιμάσαμε παίκτες, είδαμε τις δυνατότητές τους και στις δοκιμές τα πήγαμε πολύ καλά» τόνισε μετά το τέλος του αγώνα ο Μίτσελ, ενώ ο Πετράκης υποστήριξε: «Παρουσιάσαμε καλή εικόνα, αν και παίζαμε κόντρα στη καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος».

Σκόρερ: Κάμπελ (3΄), Ολαϊτάν (45+2΄), Ντομίνγκεζ (62΄)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Ρομπέρτο, Τόρες, Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Μπονγκ, Εντινγκά, Μανιάτης (29΄ λ. τρ. Σάμαρης), Βάις (60΄ Ντομίνγκεζ), Κάμπελ, Σαβιόλα (68΄ Μασάντο), Ολαϊτάν.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Αθανασίου, Μεχία, Ρομάνο (79΄ Ουέλινγκτον), Μπουχαλάκης (71΄ Αναστασάκος), Διαμαντάκος, Τζανακάκης, Χαλκιαδάκης (71΄ Κούτρης), Κοζορώνης, Πίτσος, Μπαντιμπανγκά, Σαρρής.