Σάββατο, 23 Ιανουαρίου 2021

«Κρατάει» την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ ΠΗΡΕ 1-1 ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΑΚ, ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ ΤΟΥ ΓΙΟΥΡΟΠΑ

Ο ΠΑΟΚ «πέρασε» στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, θα μετάσχει στη σημερινή κλήρωση (14.00, στη Νιόν), αλλά το συμπέρασμα που προέκυψε από τις δύο αναμετρήσεις με τη Σπάρτακ Τρνάβα (1-1 χθες, «πέρασε» με το 1-0 της Τούμπας) είναι ότι χρειάζεται επειγόντως ενίσχυση με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές – σε όλες τις γραμμές. Ο ΠΑΟΚ είχε…φρεσκάδα, είχε ταχύτητα, είχε πάθος, αλλά του έλειπε η ουσία.

Ως ο «κύκλος των χαμένων ευκαιριών» για τον ΠΑΟΚ μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο ημίχρονο, με τον «Δικέφαλο» να πληρώνει την αστοχία του στο 35′, όταν ο Σάμπο έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σπάρτακ από την «άσπρη βούλα». Πώς κέρδισαν πέναλτι οι Σλοβάκοι; Ο Ολσεν υπέπεσε σε παιδαριώδες λάθος: Eνώ είχε την μπάλα στα χέρια, χτύπησε με το γόνατο παίκτη που τον πίεζε!
Eως εκείνο το σημείο του πρώτου ημιχρόνου η ελληνική ομάδα ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο, αλλά δεν μετουσίωνε την υπεροχή της σε γκολ. Μεγάλη ευκαιρία (τετ α τετ) με τον Μακ στο 11′, φάτσα με το γκολ και ο Κάτσε στο 12′, αλλά σούταρε επάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ, ενώ, μετά το 1-0 των γηπεδούχων, έγινε η μεγαλύτερη φάση, με τον Κάμεναρ να διώχνει στη γραμμή προβολή του Κάτσε και στην επιστροφή της μπάλας ο Μυστακίδης να… απομακρύνει άθελά του «βολίδα» του Πέλκα. Ρεσιτάλ αστοχίας και… ατυχίας.

Η ισοφάριση

Το ίδιο σκηνικό είχε και στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά στο 48′ o Κωνσταντινίδης πέτυχε το γκολ-ανακούφιση-πρόκριση, βάζοντας… δύσκολα στους γηπεδούχους. Το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον όταν ο Σκόνδρας αντίκρισε κόκκινη στο 67′, ωστόσο ο Τούντορ διαχειρίστηκε καλά το αριθμητικό πλεονέκτημα και δεν άφησε τους γηπεδούχους να κάνουν… παιχνίδι και να γίνουν απειλητικοί. Στα μεταγραφικά, παίκτης του ΠΑΟΚ πρέπει να θεωρείται ο Μαρίν Λέοβατς. O 27χρονος Κροάτης αμυντικός της Ριέκα είναι έτοιμος για το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη, καθώς η ομάδα του αποδέχτηκε την πρόταση του «Δικεφάλου» και «άναψε το πράσινο φως» για την παραχώρησή του.

● Συμπλοκές ανάμεσα σε οπαδούς του ΠΑΟΚ και της Σπάρτακ σημειώθηκαν πριν από την έναρξη του αγώνα.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΤΡΝΑΒΑ (Γιάραμπεκ): Κάμεναρ, Γιανέτσκα, Μπόρτελ, Τοθ, Γκρέσακ, Μίκοβιτς, Κασάδο (79′ Μπάες), Νίκολιτς, Σάμπο, Χαλίλοβιτς
(79′ Μίκινιτς), Βόιτους (62′ Χάρμπα).

ΠΑΟΚ (Τούντορ): Ολσεν, Σκόνδρας, Κόστα, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης, Τζιόλης, Κάτσε (81′ Σαββίδης), Μακ, Μυστακίδης (57′ Κουλούρης, 69′ Πούγγουρας), Κοροβέσης, Πέλκας.