Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2021

Ναυαγός (και) στην Κέρκυρα

Κι όμως, αυτός ο Παναθηναϊκός μπορεί ακόμη να εκπλήσσει αρνητικά τους φίλους του σε κάθε αγωνιστική, επιβεβαιώνοντας ότι υπάρχουν και άλλα περιθώρια για χειρότερες εμφανίσεις από τις προηγούμενες. Καταλήγοντας σε νέο αγωνιστικό «ναυάγιο», αυτήν τη φορά στην Κέρκυρα, με τη νέα (έκτη σε 10 αγωνιστικές) ισοπαλία 0-0. Οι «πράσινοι» θα πρέπει πάντως να είναι και ευχαριστημένοι που «απέδρασαν» από το νησί των Φαιάκων χωρίς να μπουν με ήττα στο αεροπλάνο για την πτήση της επιστροφής, καθώς, εάν μία ομάδα δικαιούταν τους τρεις βαθμούς με βάση την εικόνα του αγώνα (και τις 13 τελικές προσπάθειές της έναντι των έξι του Παναθηναϊκού), αυτή ήταν η Κέρκυρα. Και μέσα σε όλα, ο «συνήθης ύποπτος» Ζεσουάλδο Φερέιρα, που ανέλαβε ξανά να προκαλέσει έκπληξη, λες και βρισκόταν σε άλλο γήπεδο: «Αλλος ένας αγώνας που δεν πετύχαμε γκολ για να κερδίσουμε, η ομάδα όμως δούλεψε. Η Κέρκυρα αμύνθηκε, αφού ο αγώνας έγινε μπροστά στο τέρμα της! Οι νέοι παίκτες χρειάζονται χρόνο προσαρμογής» είπε ο Πορτογάλος.

Οι «πράσινοι» μετά τη νίκη τους επί της ΑΕΚ ήθελαν για πρώτη φορά να πετύχουν δεύτερη συνεχόμενη και να ξεκινήσουν το πολυαναμενόμενο σερί, πραγματοποιώντας όμως τη χειρότερη εμφάνιση στην τρέχουσα σεζόν και με την πρώτη απειλητική στιγμή στο 87′ από τον Κουίνσι οφείλουν να είναι και ευχαριστημένοι που δεν έχασαν. Από την πρώτη στιγμή του αγώνα οι Κερκυραίοι έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη και απείλησαν τέσσερις φορές στα πρώτα 15 λεπτά! Δύο με τον Μπάρκογλου και άλλες τόσες με τον Λεόν. Ο Φερέιρα σηκώθηκε από τον πάγκο φωνάζοντας στους ποδοσφαιριστές του, αφού οι Κερκυραίοι κέρδιζαν όλες τις μονομαχίες.

Η πρώτη φάση από στημένο με φάουλ του Χριστοδουλόπουλου για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 28′, χωρίς οι «πράσινοι» να πατούν περιοχή, ούτε να κάνουν κινήσεις χωρίς την μπάλα. Τα μακρινά σουτ του Βιτόλο, που έπαιξε ακόμη μία φορά μόνος, ήταν η επιβεβαίωση του επιθετικού αδιεξόδου του Παναθηναϊκού στο 90λεπτο. Η αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο του Μαυρία αντί του Ζέκα δεν έβγαλε επιθετικές προσπάθειες. Ο Πορτογάλος άλλωστε μετά την είσοδο του Πετρόπουλου στη μία ώρα αγώνα δεν έκανε τρίτη αλλαγή.

Ο διαιτητής Δασκαλόπουλος στο 43′ δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, όταν η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Κοντοδήμου.

Κέρκυρα (Ακης Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Κοντοδήμος, Εντερ, Βενέτης, Ζουμπουλάκης, Ηλιάδης, Μπουκουβάλας, Λεόν (90′ Κρητικός), Γιάντσης (79′ Τσοκάνης), Αγρίτης (69′ Καραλής), Μπάρκογλου.

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Καρνέζης, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Τριανταφυλλόπουλος, Βιτόλο, Λαγός, Ζέκα (46′ Μαυρίας), Κουίνσι, Χριστοδουλόπουλος, Φορναρόλι (60′ Πετρόπουλος).