Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2021

Ο Μάρκο έδιωξε την γκρίνια

Σε προσωπική υπόθεση έχει πάρει το Κύπελλο ο Μάρκο Πάντελιτς, ο οποίος έχει βαλθεί να το κατακτήσει μόνος του! Ο Σέρβος «φονιάς» ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στη νίκη-πρόκριση με 4-0 επί του Πανιωνίου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», καθώς με δύο δικά του τέρματα άνοιξε τον δρόμο για τους «4» της διοργάνωσης.

Παράλληλα, έφτασε τα έξι τέρματα στον θεσμό, από τα δέκα συνολικά που έχουν βάλει οι «ερυθρόλευκοι». Τα άλλα δύο γκολ των πρωταθλητών πέτυχαν ο Ντιόγκο, που άνοιξε λογαριασμό στη δεύτερη θητεία του με την ερυθρόλευκη φανέλα, και ο Αμπντούν, που αποδοκιμάστηκε πριν από την έναρξη του παιχνιδιού. Επίσης, στο στόχαστρο των οπαδών για τις τελευταίες κακές εμφανίσεις βρέθηκαν τόσο οι Ιβάν Μαρκάνο και Πάμπλο Ορμπάιθ όσο και ο Ερνέστο Βαλβέρδε (αποδοκιμάστηκε χλιαρά)! Πάντως, οι Πειραιώτες για ακόμη ένα παιχνίδι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, μόνο στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές, ενώ το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Το σύνολο του Ακη Μάντζιου στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχε ευκαιρίες να σκοράρει, ενώ οι «κυανέρυθροι» φωνάζουν και για πέναλτι στο 6ο λεπτό πάνω στον Κούτσι από τον Παπαδόπουλο. Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τον νικητή του ζευγαριού ΟΦΗ – Πανσερραϊκός.

«Είμαστε χαρούμενοι για τα τέσσερα γκολ που σημειώσαμε, αλλά και για το ό,τι δεν δεχθήκαμε κανένα» τόνισε μετά το τέλος του ματς ο Βαλβέρδε και πρόσθεσε: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αργοί, αλλά στο δεύτερο αυξήσαμε την ταχύτητά μας και είχαμε καλύτερο έλεγχο της μπάλας στο κέντρο. Είναι μία διοργάνωση που θέλουμε να κερδίσουμε και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη».

Στα μεταγραφικά του Ολυμπιακού, αν και η διοικούσα επιτροπή του ΟΦΗ απέρριψε την πρόταση των Πειραιωτών για την παραχώρηση του Ρόι Κάρολ, οι πρωταθλητές με νέα βελτιωμένη πρόταση κατάφεραν να αποσπάσουν το πολυπόθητο «ναι» των Κρητικών και σύντομα αναμένονται οι ανακοινώσεις.