Τετάρτη, 14 Απρίλιος 2021

Οι ήρωες χάνουν σαν Ελληνες!

Με ψηλά το κεφάλι έφυγε στο αποχαιρετιστήριο τελικά παιχνίδι της στο Euro η Εθνική, καθώς κόντρα στην υποψήφια πρωταθλήτρια Ευρώπης, την πολυεθνική Γερμανία (με παίκτες που έχουν καταγωγή από Πολωνία, Τουρκία, Τυνησία), απέδειξε ότι οι Ελληνες, ακόμα κι όταν χάνουν, πέφτουν σαν ήρωες.

Η πορεία της Ελλάδας σταμάτησε απέναντι στα «πάντσερ», που με την ποδοσφαιρική τους κλάση πήραν το εισιτήριο για τον ημιτελικό με 4-2, αφήνοντας τους διεθνείς, με την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν σε μεγάλο διάστημα του προημιτελικού.

Η Ελλάδα προσπάθησε το απίθανο. Διεκδίκησε τις λίγες πιθανότητες που είχε στον προημιτελικό και πίστεψε για έξι λεπτά στο όνειρο όταν ισοφάρισε 1-1 στο 55΄με τον Σαμαρά. Στο σημείο εκείνο πάγωσε ο Λεβ οι 25.000 Γερμανοί που βρέθηκαν στο Γκντανσκ αλλά κυρίως η καγκελάριος Ανγκελα Μέρκελ που βρέθηκε στις εξέδρες. Το 4-2 δεν απεικονίζει την προσπάθεια που κατέβαλαν με την ψυχή τους οι Ελληνες στο διάστημα που κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Γερμανών, ωστόσο αποδίδει στο φινάλε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Με τους Γερμανούς να πετυχαίνουν το 4/4 στο Εuro και τη 15 συνεχόμενη νίκη τους.

Ο Φερνάντο Σάντος επέλεξε στο 4-3-2-1 να ξεκινήσει με τον Σαλπιγγίδη στην κορυφή, τον Γκέκα εκτός αγώνα και τον Νίνη δεξιά. Η προσπάθεια να μείνουν κλειστοί οι χώροι και να βγουν αντεπιθέσεις δεν λειτούργησε, με τους παίκτες του Λεβ να βάζουν την Ελλάδα στην περιοχή από νωρίς και να σκοράρουν γκολ στο 3΄με τον Σούρλε, γκολ που δεν μέτρησε ως οφ σάιντ. Επέμειναν, ωστόσο, όπως στο 23΄με την ευκαιρία του Οζίλ, το σουτ του Ρόις και την επέμβαση του Σηφάκη. Σε τρία λεπτά τρεις φάσεις, με την Ελλάδα να γλιτώνει γκολ από τον Κλόζε.

Τελικά το διαγώνιο σουτ του αμαρκάριστου Λαμ (39΄), που έδωσε προβάδισμα στη Γερμανία, η οποία κυριαρχούσε με 70%-30% κατοχή, πάγωσε τους διεθνείς. Με τα «πάντσερ» να σκοράρουν με ατομική ενέργεια, μετά από πολλούς συνδυασμούς.

Ο Σάντος «ανακάτεψε την τράπουλα» στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο των Γκέκα και Φωτάκη, η οποία έφερε τον Σαλπιγγίδη στην καλή του θέση δεξιά, τον Γκέκα αντί του Σαλπιγγίδη στην κορυφή και τον Φωτάκη στη μεσαία γραμμή, αντί του Μανιάτη, ο οποίος πήρε μετάθεση στα δεξιά, στέλνοντας τον Τοροσίδη αριστερά.

Η καταπληκτική μπαλιά του Φωτάκη στον Σαλπιγγίδη και το γύρισμά του στον Σαμαρά έφερε την ισοφάριση, βάζοντας την Ελλάδα στο παιχνίδι. Η χαρά όμως κράτησε έξι λεπτά, αφού οι Γερμανοί συνέχισαν τις προσπάθειες από τα άκρα και ο Κεντίρα με βολ πλανέ έγραψε το 2-1. Σκόραραν και τρίτη φορά με την κεφαλιά του Κλόζε και την άστοχη έξοδο του Σηφάκη, τελειώνοντας την πρόκριση, πριν από το τέταρτο γκολ του Ρόις. Το πέναλτι του Σαλπιγγίδη απέδειξε ότι αυτή η ομάδα δεν εγκαταλείπει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Οι διεθνείς αποχαιρέτησαν το Euro με μαύρα περιβραχιόνια, τιμώντας τη μνήμη του Αλκέτα Παναγούλια και χειροκρότησαν αλλά και χειροκροτήθηκαν από τους 5.000 Ελληνες που βρέθηκαν στο γήπεδο.