Τρίτη, 20 Απρίλιος 2021

Οι ήρωες νικούν όπως οι Ελληνες

Τα ποδοσφαιρικά θρίλερ έχουν πάντα χρώμα ελληνικό! Η Εθνική είχε νέο ραντεβού με την ιστορία στο γήπεδο Καστελάο της Φορταλέζα και με τεντωμένο το… αυτί στο ματς της Ιαπωνίας, που έφερε το βολικό για εμάς αποτέλεσμα, «μίλησε» με την ψυχή της. Το πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά σχημάτισε το τελικό 2-1 στο 92′ επί της Ακτής Ελεφαντοστού και η ελληνική ομάδα απάντησε στις κριτικές με εκπληκτική εμφάνιση, η οποία άξιζε περισσότερα γκολ. Το καλύτερο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας σε Παγκόσμιο Κύπελλο τελείωσε άλλωστε με τρία δοκάρια.

Ο Σάντος ξεκίνησε τη μάχη βασισμένος σε όσα έδειξε στις προπονήσεις, με τον Σαμαρά να παίρνει θέση αντί των Μήτρογλου και Γκέκα, τον Μανιάτη αμυντικό μέσο και τους Καραγκούνη (αντί του τιμωρημένου Κατσουράνη) και Κονέ δίπλα του. Ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την αριστερή πτέρυγα και ο Σαλπιγγίδης τη δεξιά.

Η Εθνική επιχείρησε να συνδυάσει την ανασταλτική δουλειά που έβγαλε με επιτυχία στο 0-0 με την Ιαπωνία και τον επιθετικό ρυθμό που είχε ακολουθήσει μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκε στην πρεμιέρα από την Κολομβία. Το κατάφερε, αν και δεν κράτησε την κατοχή, καθώς πίεσε ψηλότερα από τα πρώτα δύο ματς.

Οι δύο αναγκαστικές αλλαγές πολύ νωρίς, με τον Σάμαρη να παίρνει τη θέση του Κονέ, ο οποίος αποχώρησε με θλάση (12′), και τον Γλύκο, που αντικατέστησε τον Καρνέζη, ο οποίος τέθηκε εκτός χωρίς να συγκρουστεί με αντίπαλο (24′), δεν πτόησαν τους διεθνείς. Στην πρώτη καλή αντεπίθεση είχαν δοκάρι με τον καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο Χολέμπας (32′), ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Σάμαρης έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έπαιξε το ένα δύο με τον Σαμαρά και εκτέλεσε τον Μπάρι, 1-0 (42′).

Ο εξαιρετικός Χριστοδουλόπουλος, με σουτ στο 46′ και στο 53′ με ατομική ενέργεια απείλησε για δεύτερο γκολ. Ο Καραγκούνης στο 68′ «πυροβόλησε» ξανά στο δοκάρι και η ροή του παιχνιδιού έδειχνε να αποκαλύπτει ξεκάθαρη ελληνική υπεροχή.

Ο Γουίλφριντ Μπονί στο 74′ βγήκε στην πλάτη της ελληνικής άμυνας και ισοφάρισε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Αφρικανών, κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 80′ η σέντρα του Τοροσίδη σταμάτησε στο δοκάρι για τρίτη φορά σε προσπάθεια της Εθνικής. Η είσοδος του Γκέκα τρία λεπτά νωρίτερα ανέβασε την πίεση και το γύρισμα του Σαλπιγγίδη πέρασε παράλληλα με την εστία της Ακτής. Το πέναλτι που κέρδισε ο Σαμαράς στο 92′ απέδωσε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη.

Την Κυριακή η Κόστα Ρίκα μάς περιμένει στους «16» με τα όνειρά μας να μην έχουν ταβάνι…

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης (24′ Γλύκος), Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Χολέμπας, Μανιάτης, Καραγκούνης (77′ Γκέκας), Κονέ (12′ Σάμαρης), Χριστοδουλόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ: Μπαρί, Μποκά, Κόλο Τουρέ, Καλού, Τιοτέ (60′ Μπονί), Ζερβίνιο (83′ Σιό), Οριέ, Γιάγια Τουρέ, Ντιέ, Μπαμπά, Ντρογκμπά (78′ Ντιομαντέ).