Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2021

Πέταξε στην κορυφή με ανατροπή

Γλίτωσε τις μουρμούρες και τις γκρίνιες. Ο Βαγγέλης Πλατέλλας λύτρωσε την ΑΕΚ (και τους συμπαίκτες του) με ένα γκολ στις καθυστερήσεις κόντρα στον Ηρόδοτο και χάρισε τη νίκη με 2-1 στην Κρήτη. Η «Ενωση» έδωσε το δυσκολότερο παιχνίδι της και για άλλη μία φορά έδειξε προβληματική σε όλα τα επίπεδα.

Λίγο το καλό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων (πριν από την έναρξη, οι παίκτες του Ηροδότου με ένα λουλούδι απέτισαν φόρο τιμής στον αδικοχαμένο ηγέτη της Original στην Κρήτη Θέμη Γύπαρη, ενώ πριν από το ματς αντιπροσωπία της ΑΕΚ επισκέφθηκε την τελευταία κατοικία του), λίγο οι καιρικές συνθήκες, δεν βοηθούσαν για καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος.

Η μπάλα βρισκόταν πιο συχνά στα πόδια της ΑΕΚ, όμως οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Ο Ηρόδοτος έκλεινε τους διαδρόμους στην εστία του κι ο Θανάσης Κολιτσιδάκης επιβεβαιωνόταν επειδή πίστευε στις δυνατότητες των γηπεδούχων.

Μοναδική καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν η κεφαλιά του Μπρέσεβιτς (25′) κι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια «παγωμένες», όπως ξεκίνησαν. Στο 53′ ο Ηρόδοτος στην πρώτη του φάση βρήκε δίχτυα με το σουτ του Μωραΐτη και τα φίδια άρχισαν να ζώνουν τους «κιτρινόμαυρους».

Τελικά, αυτό το γκολ ήταν το ξυπνητήρι που χρειαζόταν η ΑΕΚ, αφού είχε δοκάρι με τον Ντακόλ στο 58′ σε εκτέλεση φάουλ, κι ισοφάρισε με τον ίδιο παίκτη στο επόμενο λεπτό. Ο Ηρόδοτος στο μεταξύ είχε πιστέψει στο αποτέλεσμα και απείλησε με μερικά μακρινά σουτ του Κούρτι, αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που βρέθηκε πάλι σε ευνοϊκή θέση.

Ο Πεταυράκης κέρδισε πέναλτι στο 74′, το εκτέλεσε ο Ντακόλ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά έκανε το 1-2. Ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ διότι θεώρησε ότι ο Ντακόλ άγγιξε τη μπάλα χωρίς να μεσολαβήσει άλλος παίκτης και ακολούθησε μία μικροένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα έληγε ισόπαλος, ο Πλατέλλας με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη.

Σκόρερ: Μωραΐτης (53′) – Ντακόλ (59′), Πλατέλλας (93′)

Ηρόδοτος (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Δ. Ζαφείρης, Μπινιχάκης, Γεωργόπουλος, Χαρίτος, Χαλκιαδάκης, Αχχιλέως (Σαλταπίδας 46′), Κούρτι, Χατζηανδρέου, Κοζιράκης, Αλ. Ζαφείρης, Μωραΐτης.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γροντής (76’ Πόποβιτς), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου (Τσεβάς 83′), Πλατέλλας.