Δευτέρα, 18 Ιανουαρίου 2021

Θεσσαλονίκη: Ημιμαραθώνιος στη βροχή για 21.132 (!) δρομείς όλων των ηλικιών

Παρά την έντονη βροχόπτωση, 21.132 δρομείς ηλικίας από 12 έως και 94 χρονών ξεχύθηκαν το βράδυ του Σαββάτου στους δρόμους της Θεσσαλονίκης, συμμετέχοντας στον 4ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης.

Πρωταθλητές μεγάλων αποστάσεων, ολυμπιονίκες, παραολυμπιονίκες, άτομα με αναπηρίες, δρομείς από όλη την Ελλάδα, διασημότητες και μαθητές «χόρεψαν» στη βροχή, στέλνοντας το ηχηρό μήνυμα του αθλητισμού, της κοινωνικής προσφοράς και της ευθύνης.
Η μεγάλη νυχτερινή αθλητική γιορτή έσπασε ρεκόρ, αφού οι εγγεγραμμένοι δρομείς έφτασαν τελικά τους 21.132 (4.205 εγγεγραμμένοι στον ημιμαραθώνιο και 16.927 στον Δρόμο Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μέτρων), εκπροσωπώντας 53 χώρες.

Η εκκίνηση του ημιμαραθωνίου των 21,1 χλμ. δόθηκε στις 18.45, από την πλατεία Αριστοτέλους στο ύψος της παραλιακής λεωφόρου Νίκης, ενώ ο τερματισμός της κούρσας έγινε μπροστά από τον Λευκό Πύργο. Νικητής αναδείχθηκε ο Ρώσος Ρινάτ Αχμαντέεφ, με χρόνο 01:05:52, που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων, μπροστά από τον Μιχάλη Παρμάκη, που τερμάτισε δεύτερος (01:07:05), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Ρώσος Βασίλι Περμίτιν (01:07:53).
Στην κατηγορία των Γυναικών επικράτησε η Σόνια Τσεκίνι – Μπουδούρη με νέο ρεκόρ αγώνων (01:16:07), με δεύτερη την Παναγιώτα Βλαχάκη (01:18:38) και τρίτη τη Ρουμάνα Λούκα-Μαρία Μαγκνταλένα (01:20:29).

Στον Λευκό Πύργο

Ο Δρόμος Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μέτρων ξεκίνησε στις 21.15 από το δημαρχιακό μέγαρο. Την αψίδα του τερματισμού στον Λευκό Πύργο πέρασε πρώτος ο Μάριος Αποστολίδης (15:23), επαναλαμβάνοντας την αντίστοιχη επιτυχία του 2012, ενώ στο βάθρο τον ακολούθησαν ο σουδανικής καταγωγής Αλέξης Ελαμίν (15:32) και ο Θανάσης Παγουνάδης της Ολυμπιάδας Κομοτηνής (15:45). Στις γυναίκες, ταχύτερη όλων ήταν η Φωτεινή Δαγκλή – Παγκότο (17:51), με δεύτερη την Ανθή Κυριακοπούλου (17:58) και τρίτη την Παρασκευή Θρασυβούλου (18:02), η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.